Aki grafikával foglalkozik, bizonyára találkozott már azzal a helyzettel, hogy
szüksége lett volna egy jól megkomponált alapra, akár egy adott témát, adott szögből ábrázoló képre, de nem pont olyat talált, amit elképzelt.
Oktatónknak, Tamásnak köszönhetően a mai alkalommal egy mozgás effektet fogunk készíteni egy állóképből kiindulva.
Első lépésnek keressünk egy képet, amin pl egy jármű van, és a mögötte lévő háttérből is elég sok kivehető.
Utóbbi azért fontos, hogy legyen a szemnek referencia pontja.
Ha nagyon meg van vágva a kép, igaz az effektet létre tudjuk hozni, ellenben nem lesz olyan szembetűnő.
Indítsuk el a Corelt, majd húzzuk be a lapunkra a választott képet, és a CTRL+D billentyűkombinációval mindjárt készítsünk is belőle még néhány példányt. (A képek mérete, ha át is méretezzük, mindig maradjon azonos.)
Az általunk választott kép a következő:
A fent említett mozgás effektet két féle módon is megvalósíthatjuk, attól függ, hogy mit szeretnénk kihangsúlyozni vele:
- az autó részleteit mossuk el és a háttér marad éles,
- vagy a hátteret és a gumiabroncsokat mossuk el (ehhez 4 alapképre lesz szükségünk)
Jelen esetben az utóbbi megoldást választottuk, talán picivel az a nehezebb.
A négyből az egyik képet mossuk el: Bitmaps=>Blur=>Motion Blur. Értékeknek adjuk a következőket: Distance 100px; Direction 200; Off Image Sampling: Ignore pixels outside image. Ezután ezt az elmosott képet maszkoljuk be egy akkora téglalapba, mint az eredeti volt, hogy levágjuk az oldalra került pixeleket.
A második, és harmadik képet a kerekeknél (értelem szerűen egyiket az egyiknél, másikat a másiknál) szintén mossuk el, ám kicsit másképp mint az előző lépésben: Bitmaps=>Blur=>Radial Blur. Az egér alakú gombra kattintva jelöljük meg az elmosás középpontjának az egyik kerék közép pontját, majd értéknek állítsunk 40-et. Ha végeztünk, maszkoljuk be a fenti módon az abroncsokat és környéküket.
Az utolsó képen Bezier-görbével rajzoljuk körbe az autót, majd használjuk ezt maszknak rajta. Így végeredményben lesz egy elmosott képünk, két elmosott kerekünk, illetve egy éles képünk az autóról.
Utolsó előtti lépésként állítsuk össze a képünket.
Legalul a háttér, felette az autó, és a legfelső rétegen a két abroncs. Kicsit csalnunk kell az autó méretezésével és pozicionálásával, hogy az elmosásból keletkező aurát el tudjuk tüntetni.
Igazítsuk méretre a kerekek maszkjait is, majd készítsünk belőlük bitképet. Bitmaps=>Convert to bitmap. Legalább 300dpi-s felbontása legyen a képnek, és válasszuk a Transparent background opciót is.
Ha ezzel végeztünk az első keréknek adjunk egy 20%-os, a hátsónak egy 30%-os áttetszőséget, így tulajdonképpen végeztünk is. Ha szeretnénk, egyetlen maszkba betehetjük az elemeket, és bitképpé konvertálhatjuk az egészet, viszont így elveszik a későbbi módosítás lehetősége.
Tetszett?
Itt a remek alkalom, hogy profivá váljon a Corel Draw programban, hiszen napjainkban egyre inkább kikerülhetetlenekké válnak a grafikai programok, pontosabban a velük való munka!
November 2. felében induló CorelDraw csoportunkba november 16-ig még jelentkezhet itt!
Olvasson többet a CorelDraw tanfolyamról itt!
További szép napot és jó tanulást kíván,
a Netlogi C School csapata!
Gyakorlat orientált informatika oktatás rugalmas időbeosztással!
www.netlogi-c.net